Otthoni vérnyomásmérésre alapvetően két okból lehet szükség: vagy orvosa kérte meg, vagy elhatározta, hogy nyomon szeretné követni vérnyomását. Az értékek összehasonlíthatósága és a zavaró tényezők kiküszöbölése végett, ajánlott néhány dolgot átvenni és megfogadni.
Ha vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed vagy életmódján kívánna változtatni, akkor az otthoni vérnyomásmérés segíthet célokat szabni és a változásokat követni – tény, hogy azok a betegek, akik saját maguknak mérik vérnyomásukat, nagyobb valószínűséggel lesznek sikeresebbek egészségükkel kapcsolatos céljaikban.
Ha pedig azok közé tartozik, akiknek a vérnyomása felmegy, valahányszor belépnek egy rendelőbe vagy kórházi váróterembe (ún. fehérköpeny-szindrómában szenved), akkor az otthoni, nyugodt körülmények között nap, mint nap végzett vérnyomásmérés jóval pontosabb mérési eredményeket adhat.
Hogyan működik egy vérnyomásmérő?
A vérnyomást vérnyomásmérő készülékekkel mérjük. Egy ilyen készülék tipikusan két alkotórésszel rendelkezik, a felfújható, kart körbevevő, a páciens szívével körülbelül egy magasságba felhelyezendő mandzsettával és a mérőeszközzel, ami a mandzsetta nyomását méri.
A vérnyomásmérő két vérnyomnyomási értéket mér: a szisztolés és a diasztolés értéket. A szisztolés vérnyomás magasabb, mivel azt a nyomást mutatja, ami a szív összehúzódásakor alakul ki az artériákban, míg a diasztolés vérnyomás a szív pihenése és vérrel való feltöltődése közben mérhető nyomást jelzi. Így például a vérnyomás lehet 120/80 értékű.
Az otthoni vérnyomásmérők általában digitálisak és a mandzsetta karra történő felhelyezésén kívül a teljes mérési folyamat automatizált.
A mérés indításakor a mandzsetta felfúvódik és a véráramot átmenetileg elzárva, szorosan rögzül a karon, majd egy szelep kinyitásával leenged. Amikor a mandzsetta által kifejtett nyomás eléri a szisztolés vérnyomás értékét, a vér ismét megindul az artériában. Ez rezgéseket kelt, amit a vérnyomásmérő érzékel, és ez alapján rögzíti a szisztolés vérnyomás értékét.
A mandzsetta leeresztése közben az általa kifejtett nyomás eléri a diasztolés vérnyomás értékét, ami a vibráció megszűnési szinttel egyenlő. Az érzékelő ezt is észleli, és ismét rögzíti a vérnyomás értékét.
Hogyan végezzük a vérnyomásmérést?
A mérések elvégzése bizonyos előkészületeket igényel, melyek a gyakorlatban rövid idő alatt természetes rutin-lépésekké válnak. Az alábbi dolgokra kell emlékezni:
- Lazuljon el. Ne igyon kávét és ne sportoljon a mérés előtti legalább harminc perces intervallumban, és pihenjen a mérés előtt pár percet. Üljön le kényelmesen úgy, hogy mindkét talpa legyen a padlón, hátát pedig támassza meg.
- Tartsa karját megfelelő helyzetben. Helyezze sima felületre úgy, hogy felkarja a szívével egy magasságban legyen.
- Tegye fel a mandzsettát úgy, hogy az alsó széle éppen a könyök felett legyen.
Az eszközhöz mellékelt használati útmutató további hasznos információkkal és iránymutatással szolgál.
Mikor mérjünk vérnyomást?
Ha orvosi utasításra használja a vérnyomásmérőt, akkor orvosától meg kell kapnia a mérési időpontokra vonatkozó javaslatokat, illetve előírásokat. Alapvető szabályként elmondható, hogy a méréseket minden alkalommal ugyanabban a napszakban célszerű végezni, hogy az eredmények összehasonlíthatóak legyenek.
Minden mérést többször, néhány perces eltéréssel végezzen el, és számoljon átlagot. Az OMRON M3 Intellisense felkaros vérnyomásmérő az utolsó10 percben mért 3 valós érték átlagolását is elvégzi, és rögzíti.
Fontos, hogy átlagoljon, vagy olyan készüléket válasszon, amely ezt a funkciót is tartalmazz, hogy a számok pontosabban reprezentálják a valós adatokat.
Ha vérnyomásmérője nem rendelkezik a mérési eredmények tárolását végző funkcióval, akkor jegyzetfüzetbe jegyezze fel adatait, hogy a hosszú távú trendeket is megfigyelhesse.
Hivatkozások:
Bupa (2018). High blood pressure. Elérhető: http://www.bupa.co.uk/health-information/heart-blood-circulation/high-blood-pressure-hypertension
American Heart Association (2017). Monitoring your blood pressure at home. Elérhető: http://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/understanding-blood-pressure-readings/monitoring-your-blood-pressure-at-home